Business forum conducted within the framework of the project "Increasing attractiveness of the Shamakhi district for private Investments"
Within the framework of the project, a concept for the promotion of Shamakhi's investment attractiveness and business opportunities has been developed.
The business forum was conducted within the framework of the project "Increasing attractiveness of the Shamakhi district for private Investments", organized by the Shamakhi District Executive Authority, the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), the Economic Institute of the Ministry of Science and Education, and the National Association of Entrepreneurs.
The forum was also attended by the head of iTech Group, Ilham Azizov.
During the event conducted with the participation of representatives from both public and private institutions Tahir Mammadov, Head of the Shamakhi District Executive Authority, Orhan Mammadov, Chairman of the Management Board of KOBİA, Nazim Muzaffarli, Director of the Economic Institute, and Tural Mustafayev, Head of the National Association of Entrepreneurs and "Marsol Group" shared their views on state support measures for the development of the country's regions and entrepreneurship, Shamakhi's business potential, and investment opportunities in the region.